Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Percepcija Republike Srpske u izveštaju Evropske komisije

Komentari (7) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 sreda, 26 oktobar 2011 16:48
Prvo skoči pa reci hop
Meni je stvarno žao vidjeti koliko je autor potrošio vremena i truda pišući navedeni članak, polazeći od jedne potpuno pogrešne premise koja se zasniva na tezi da Republika Srpska ima suverenitet.

Autor bi se trebao držati slova Dejtona koji kaže da je jedini tumač Ustava Bosne i Hercegovine jedino i samo jedino Ustavni sud Bosne i Hercegovine.

Taj upravo sud po slovu Dejtona (a ne duhu) je u svojoj praksi potvrdio stav da entiteti nemaju suverenitet, već da suverenitet jedino ima država Bosna i Hercegovina kroz svoja tri kosntitutivna naroda. Država nije nastala spajanjem dvije države, već je samo modificirala svoje ustavno uređenje. I to piše u Ustavu i to je sve "slovo Dejtona".

Ali čovjek se uči dok je živ, pa tako će i sam autor ubuduće znati sa kakvom premisom da eleborira nešto na pravi način.

Neuvažavanje odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine je nepoštivanje slova Dejtona, a nepoštivanje Dejtona je nepoštivanje ne samo BiH, već i same RS.
Preporuke:
5
24
2 sreda, 26 oktobar 2011 17:50
Sarajlija
Taj upravo sud po slovu Dejtona (a ne duhu) je u svojoj praksi potvrdio stav da entiteti nemaju suverenitet, već da suverenitet jedino ima država Bosna i Hercegovina kroz svoja tri kosntitutivna naroda.

A šta traže onda strane sudije u tom sudu?
O kom suverenitetu BiH Vi govorite?
Preporuke:
26
1
3 sreda, 26 oktobar 2011 20:01
Petar Izgnanik
Koliko god RS preti opasnost i mora da se cuva od napada spolja isto toliko ili cak i vise je vazno da se uhvati u kostac sa unutrasnjom korupcijom i OSLOBODI PRIVREDU da dise.

Problemi Srbije i RS su u mnogome slicni. Preterana regulativa kao podloga za reket i maltretiranje privrednika od strane "vlasti", a bila to ministarstva, a opstine, a razne inspekcije.

I opano je ljudima na polozajima gledati kroz prste samo zato sto oni eto kao "brane" RS. Najveci rodoljubu i RS su oni koji rade i zaposljavaju druge.
Preporuke:
14
1
4 sreda, 26 oktobar 2011 22:30
dulebg
a privatizacija, restrukturiranje javnih preduzeća i liberalizacija ekonomskog prostora još su miljama udaljeni od potrebnog nivoa.
--
Zar još ima neko ko veruje u "privatizaciju+liberalizaciju"
Preporuke:
3
3
5 četvrtak, 27 oktobar 2011 00:15
Zdravko
Pored pobrojanih osnovih problema tipa željeznica ili reforme PIO tu su i ogromne pljčke u Šumama Republike Srpske. Ovakva neefikasna,nestručna odnosno lopovska vlada direktno radi po direktivama ovoga prvog političkog dijela izvještaja. Kad ovakvo vladanje donese pometnju i haos pobunjenih obespravljenih i opljačkanih masa, ovaj prvi dio izvještaja, politički, će doći sasvim do izražaja. Za krivce će biti oglašeni entiteti te će biti i ukinuti i ode nama Republika pod led. Zato deviza "Nije bitno šta znam već koga znam" koja se izdašno primjenjuje u Republici i po kojoj funkcionišu sve strukture entitetskih vlasti i državnih firmi će biti i epitaf na spomeniku našoj Republici. NIje defetizam, nije panika, već suvi, realni i okrutni, kratkovidi provizorijum sadašnje vlasti. U okolnostima stalne prijetnje nacionalnom kataklizmom niko se još ne usuđuje na pobunu, ali kad dogori do nokata, a blizu je, bojim se da će plodove ubirati ove "vizije" iz prvog dijela izvještaja. Sve neizbježno curi u zlo!
Preporuke:
9
0
6 četvrtak, 27 oktobar 2011 07:20
Petar Izgnanik
Dulebg, zar jos neko veruje u drzavu i sposobnost pliticara da vode preduzeca?

Drzava treba da obezbedi pre svega POSTOVANJE ZAKONA (znaci iste norme za SVE, a ne jedna pravila za Dulica/Mrkonjica/Dinkica i one sa njima povezane a druga pravila za sve obicne smrtnike), infrastrukturu, skolstvo, i zdravstvo i da se makne iz svega ostaloga. Evo citam NIS ostvario ogromnu dobit sada kada je prestao da sluzi za uhlebljivanje politicara (od JULa pa nadalje, SVI su se izredjali). Kamo srece da su i JAT i mnoga druga preduzeca odavno privatizovana.
Preporuke:
4
0
7 četvrtak, 27 oktobar 2011 09:48
Prvo skoči pa reci hop
@sarajlija

Pa slovo Dejtona kaže da u Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine sjede i tri stranca.

To "slovo" odobri i Republika Srpska svojim potpisom u Dejtonu 1995. godine.

Republika Srpska je 1995. godine predstavljala srpski narod u Bosni i Hercegovini, pa prema tome se može i zaključiti da je prisustvo stranaca u Ustavnom sudu BiH upravo i volja srpskog naroda.

To su sve slova Dejtona, a ne duhovi. Očigledno da slova nekad nekom odgovaraju, a nekad ne odgovoraju.

A s obzirom da suverenitet pripada samo državi, a ne njenim administrativnim jedinicima, onda se postavlja pitanje odakle Bosna i Hercegovina crpi svoj suverenitet?

Odgovor će vam upravo dati opet "slovo Dejtona", odnosno Ustav Bosne i Hercegovine i oni koji ga donesoše. A u Ustavu lijepo piše da Ustav donose Srbi, Hrvati i Bošnjaci, zajedno sa ostalima. Ustav nisu donijeli entiteti, već narodi.

Znači, Bosna i Hercegovina svoj suverenitet crpi iz naroda, a ne entiteta.

Sve po "slovu Dejtona.
Preporuke:
2
6

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner